received 275115844912212

«Είσαι γλυκό του κουταλιού σε ασημένιο δίσκο….» Η μελωδική φωνή της Μελίνας Κανά στο ομώνυμο τρυφερό τραγούδι ήταν η πηγή έμπνευσης για ένα «γευστικό» γεμάτο γλυκά πρόγραμμα που υλοποιήσαμε φέτος στο σχολείο μας. Μαθητές και μαθήτριες της Γ΄Γυμνασίου σε συνεργασία με 3 καθηγήτριες, τις Κεφαλούρου Νίκη, Ηλιοπούλου Ανδριάνα και Διακουμάκου Αικατερίνη, αναζητήσαμε τη χαρά της ενασχόλησης με δράσεις και βιώματα που μας έβγαλαν από τη ρουτίνα των μαθημάτων, μας έμαθαν να συνεργαζόμαστε και να συνυπάρχουμε εκτός σχολικής τάξης και μας οδήγησαν στη δημιουργία -παρασκευή  γευστικών προϊόντων (γλυκά και μαρμελάδες) ανοίγοντας ένα παράθυρο στην πραγματική ζωή.

Αναζητήσαμε τοπικά προϊόντα, συνταγές από γιαγιάδες αλλά και το διαδίκτυο και περάσαμε κατευθείαν στην παρασκευή μαρμελάδας πορτοκάλι στο χώρο του χημείου που μεταμορφώθηκε σε κουζίνα ζαχαροπλαστείου. Κατσαρόλες, κουτάλες, μαχαίρια, λεκάνες, πιατάκια, πιρουνάκια πήραν φωτιά και μια υπέροχη μυρωδιά απλώθηκε ως τα πλατάνια του προαυλίου μας. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό!!!! Νιώσαμε δημιουργοί και καταναλώσαμε ό,τι με τα χέρια μας φτιάξαμε, κρατώντας τη γλυκόπικρη γεύση της μαρμελάδας πορτοκάλι για μέρες στο στόμα. Γίναμε ζαχαροπλάστες έστω και για λίγο και νιώσαμε περήφανοι για ό,τι συνεργαζόμενοι δημιουργήσαμε. Υποσχεθήκαμε να το επαναλάβουμε.

Οι μέρες περνούσαν με συζητήσεις στο viber (ομάδα: Είσαι γλυκό του κουταλιού), με αναζητήσεις στο διαδίκτυο που εμπλούτισαν τις γνώσεις μας γύρω από τα γλυκά του κουταλιού και τις μαρμελάδες, ενώ παράλληλα οργανώσαμε την επόμενη παρασκευή γλυκών στο εργαστήριο μας αλλά και την εκδρομή μας στην Κέρκυρα για να επισκεφτούμε το εργοστάσιο παρασκευής γλυκών και ποτών κουμκουάτ.

Βρεθήκαμε σε μια δεύτερη συνάντηση στο Χημείο του σχολείου όπου φτιάξαμε γλυκό μείγμα πορτοκαλιού, λεμονιού, κίτρου και περγαμόντου. Ο ίδιος ενθουσιασμός με την πρώτη φορά, το ίδιο εξαιρετικό αποτέλεσμα. Τα βαζάκια με τα προϊόντα μας πολλαπλασιάστηκαν και μας γέμισαν υπερηφάνεια.

Η εκδρομή στο νησί των Φαιάκων ήταν το αποκορύφωμα της χαράς μας. Τέσσερις δημιουργικές και ευχάριστες μέρες στο νησί της Κέρκυρας με επισκέψεις σε μουσεία, βόλτες στα σοκάκια της πόλης, επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο και φυσικά στο εργοστάσιο κουμκουάτ.

Τελειώνοντας τη σχολική χρονιά νιώθουμε ότι μέσα από τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα αποκτήσαμε γνώσεις και εμπειρίες που θα μας ακολουθούν όλη μας τη ζωή!!!!

received 6908964595797831

marm

Στα πλαίσια των δράσεων εθελοντισμού διατηρούμε το σχολείο μας καθαρό. Απολαμβάνουμε τις εκδρομές μας αλλά πάντα αφήνουμε το χώρο καθαρό και για τους επόμενους επισκέπτες. Κάνουμε συστηματικά ανακύκλωση.

Γιατί τελικά ....

ο σεβασμός και η προστασία του περιβάλλοντος είναι πάντα προτεραιότητά μας.

skoypidia

stadio skoypidia

20230614 120615

Εκφραζόμαστε καλλιτεχνικά και συμμετέχουμε με τα έργα μας σε δράσεις του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Στο πνεύμα των Χριστουγέννων υποστηρίζουμε το Παζάρι που διοργανώνεται από το Δήμο Πύργου και το Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού στο Θεματικό Πάρκο Ξυστρή.

Σας περιμένουμε από την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022 έως και την Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2023.

Σας ευχόμαστε "Καλά Χριστούγεννα".

BAAZAR

baazar1

Με κοινωνική ευαισθησία και διάθεση προσφοράς οι μαθητές και μαθήτριες των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων κινητοποιήθηκαν για τη συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Στόχος να υποστηριχθούν ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Παράλληλα  ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Χαμόγελου του Παιδιού και του Δήμου Πύργου για βοήθεια στους σεισμοπαθείς της Τουρκίας και της Συρίας.

Και η βιβλιοθήκη μας μετατράπηκε από αίθουσα γνώσης ... σε χώρο όπου περισσεύει η αγάπη.

20221214 135922

bibliothiki trofima

Πόσο σημαντικό είναι να θυμόμαστε, να δείχνουμε ενδιαφέρον, να νοιαζόμαστε ανθρώπους για τους οποίους η "ζωή" σταματά, τα όνειρα σβήνουν και οι σκέψεις περιορίζονται στο μακρινό γι΄αυτούς παρελθόν. Μια επίσκεψη, μια κουβέντα, ένα χαμόγελο, το πρόσωπό τους φωτίζεται ενώ η ψυχή μας γεμίζει συναισθήματα.

Είναι φορές που κάτι απλό έχει τόση αξία!!