12.png

Το 3ο Γυμνάσιο Πύργου, ήταν ένα από τα 20 σχολεία που συμμετείχαν για 2η χρονιά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εθνικού Θεάτρου με τίτλο «Το Θέατρο στο Νέο Σχολείο» που υλοποιείται για 4η χρονιά και έχει στόχο να δημιουργήσει καλλιτεχνικές γέφυρες ανάμεσα στους εφήβους και το Εθνικό Θέατρο, αλλά και ένα δίκτυο από εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες που συνομιλούν και συν-δημιουργούν. Πρόκειται για μια συνάντηση της εκπαίδευσης με το θέατρο που δίνει τη δυνατότητα να εκφράζονται οι κοινωνικές ανάγκες οι δυσκολίες, τα ερωτήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι στο εδώ και στο τώρα, τα αιτήματά τους. Στο θεατρικό εργαστήρι της φετινής χρονιάς οι έφηβοι μέλη της ομάδας, μοιράστηκαν μια εμπειρία στην οποία είχαν την ευκαιρία να κρίνουν, να φανταστούν, να ονειρευτούν πώς μπορούν να αντιμετωπίσουν ή να διαπραγματευτούν την πραγματικότητα, …ίσως και να την αλλάξουν. Γιατί το θέατρο είναι ενατένιση της ζωής, ενσωματώνει τον μεγάλο κόσμο στη μικρή σκηνή του. Και ακόμα γιατί όλη αυτή η εμπειρία δίνει χώρο σε πολλά να γίνονται δυνατά, τα σπουδαιότερα από αυτά η συνεργασία, η κοινωνική ευαισθησία, η αποδοχή, το χιούμορ, η χαρά, η δικαιοσύνη και φυσικά τα όνειρα.