Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023 διοργανώθηκε στο σχολείο με την υποστήριξη των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών τραπέζι με τοπικά εδέσματα στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο « Apprendre à Enseigner à Distance pour l’Environnement ».

Στόχος αυτής της διοργάνωσης στο πλαίσιο της φιλοξενίας και των εργασιών του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν οι φιλοξενούμενοι από το εξωτερικό την τοπική κουζίνα και να υποστηρίξουμε δραστηριότητα με την οποία αποδεικνύεται έμπρακτα η προστασία του περιβάλλοντος.

Οι Έλληνες εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαν φροντίσει για την απουσία συσκευασμένων προϊόντων και κάθε είδους πλαστικού (ποτήρια, πιάτα κ.λ.π.) στην προσπάθεια να προωθήσουμε την άποψη ότι μπορούμε στην καθημερινότητά μας να ενεργούμε χωρίς να επιβαρύνουμε περισσότερο το περιβάλλον μας.

Οι μαθητές/τριες έχουν αντιληφθεί, μέσω των εργασιών του προγράμματος, ότι ο σεβασμός στο περιβάλλον πρέπει να είναι η πυξίδα για κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα.

Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023 μαθητές κι εκπαιδευτικοί, καθώς και οι φιλοξενούμενοι εκπαιδευτικοί από την Ισπανία, Πορτογαλία, Γουαδελούπη και Ρεϋνιόν, επισκέφθηκαν την    Achaia Clauss στην Πάτρα.

Εκεί είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την ιστορία της οινοποιητικής η οποία υφίσταται από το 1861, τον τρόπο παραγωγής και συντήρησης των κρασιών. Ξεναγήθηκαν στους εντυπωσιακούς χώρους και συνομίλησαν με ειδικούς.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, που αφορά την κλιματική αλλαγή, το σημαντικότερο ερώτημα ήταν πώς η υπερθέρμανση του πλανήτη έχει επηρεάσει την παραγωγή του σταφυλιού και την ποιότητα της παραγωγής και πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα της επιρροής της κλιματικής αλλαγής στην ποιότητα των προϊόντων.

Ένας από τους οινολόγους της εταιρείας παρουσίασε στην ομάδα του Erasmus+    τα μέτρα που έχουν ληφθεί από την Achaia Clauss και εξήγησε τις παρεμβάσεις που έχουν γίνει στην καλλιέργεια των αμπελιών για την προστασία της ποιότητας των προϊόντων της.

20230118_114957_HDR.jpg  20230118_125532_HDR.jpg  IMG-2cc50823837181092899359f7d5ae7f1-V.jpg

Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του προγράμματος Erasmus+ Έλληνες και φιλοξενούμενοι εκπαιδευτικοί από την Πορτογαλία, την Ισπανία, τη Γουαδελούπη και τη Ρεϋνιόν, μαζί με τους συμμετέχοντες μαθητές, επισκέφθηκαν το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Κρεστένων.

Εκεί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσίαση η οποία έγινε στην αγγλική γλώσσα και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του Κέντρου σύμφωνα με το πρόγραμμα «Καϊάφας Μια λίμνη – Χίλιες εικόνες». Στη συνέχεια, οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν επί πεδίου και συγκεκριμένα στη Λίμνη του Καϊάφα με βιωματικές δραστηριότητες οι οποίες συνεπήραν παιδιά και μαθητές.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής με χαρακτηριστικό παράδειγμα τις επιπτώσεις στην περιοχή από τις αλλεπάλληλες πυρκαγιές και κυρίως την καταστροφή που επήλθε στο νομό Ηλείας το 2007.

20230119_110449_HDR.jpg

20230119_130553_HDR.jpg