Η φετινή χρονιά ήταν η επάνοδος στην κανονικότητα, μετά τον εγκλεισμό της πανδημίας, για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς. Συνεχίζοντας το σχολείο μας μια παράδοση χρόνων όσον αφορά την ανθρωπιστική κοινωνική του δράση, κινητοποιηθήκαμε,  ώστε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο πλαίσιο αυτό και σε συνεργασία με το σύλλογο Γονέων συγκεντρώσαμε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού, στηρίξαμε οικονομικά οικογένειες μαθητών μας που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην καθημερινότητά τους, ενώ έλαβαν χώρα και ανάλογες δράσεις ενίσχυσης του Γηροκομείου Πύργου.

Πιστεύουμε ότι τα οφέλη τέτοιων πρωτοβουλιών για την ανάπτυξη συναισθημάτων ενσυναίσθησης  και αλληλεγγύης στους μαθητές μας είναι πολύτιμα. Έτσι οδηγούμαστε στην υπόσχεση μιας σταθερά συνεχιζόμενης προσπάθειας και στο μέλλον για ανάλογες πρωτοβουλίες και στοχευμένες δράσεις.