Από την Επιτροπή Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ) ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 83ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «ΘΑΛΗΣ» για τους μαθητές/τρις των Β΄ και Γ΄ τάξεων Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων Λυκείου.

Από το σχολείο μας διακρίθηκαν οι μαθητές της Β΄ τάξης Τερζόπουλος Αθανάσιος και Χαραλαμπάκη Σοφία, οι οποίοι προκρίνονται για να  συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» που θα διεξαχθεί στις 18 Φεβρουαρίου 2023 σε εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν προσεχώς.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρει τους μαθητές, τους γονείς τους και τους καθηγητές που τους υποστήριξαν και εύχονται καλή επιτυχία για τη συνέχεια του Διαγωνισμού.

a.jpg

Τρεις ομάδες μαθητών και μαθητριών της  Γ΄  τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στον Διεθνή Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Πληροφοριακού Γραφήματος (infographics) «Ο Ήλιος με μια ματιά» το σχολικό έτος 2021-2022.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από την κοινοπραξία του Ευρωπαϊκού Ηλιακού Τηλεσκοπίου (European Solar Telescope – EST) και τους εκπροσώπους της στο Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.). Είχε ως στόχο να ενθαρρύνει τους/τις μαθητές/τριες να μάθουν για το αστέρι μας και να δημιουργήσουν μια οπτική σύνοψη της έρευνας που έκαναν με τη μορφή ενός πληροφοριακού γραφήματος (infographic), μια δημιουργία που υποστηρίζει διεπιστημονική και συνεργατική εργασία.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Βασιλάκης Βασίλειος,Δημητροπούλου Μυρσίνη, Μαλεβίτη Αλεξία,Ξυνή Ιωάννα,Πετροπούλου Αγάθη, Πετροπούλου Αγγελική,Πυλαρινός Ανδρέας, Τασσοπούλου Ευτυχία,  υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Νταρζάνου Αθανασίας και Καλδή Γεωργίας.

Οι απεικονίσεις που χρησιμοποιήθηκαν στα γραφήματα σχεδιάστηκαν από τους μαθητές/τριες με βάση εικόνες και πρωτότυπες φωτογραφίες που άντλησαν από βιβλία και Ιστοσελίδες προτεινόμενες από τους διοργανωτές του διαγωνισμού.

Τα κείμενα του Πληροφοριακού Γραφήματος προέκυψαν από μελέτη του προτεινόμενου υλικού και συντάχθηκαν στην Αγγλική γλώσσα.

SunEst2021_α.gif

SunEst2021_β.gif

SunEst2021_γ.gif

Με μεγάλη μας χαρά εκφράζουμε στις μαθήτριες Μαγκαφά Μαρία, Σταθά Άννα και Χριστοδουλοπούλου Ρεβέκκα-Κων/να
τα θερμά μαςσυγχαρητήρια για τα έργα τους με τα οποία συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής 2021-2022 που διοργάνωσε η Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας με τίτλο:

«Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο

Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει»

100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής

100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού

Μέσα απ’ αυτή τη διαδικασία οι μαθητές συνεργάστηκαν, ερεύνησαν, καλλιέργησαν την ιστορική μνήμη, εκφράστηκαν και δημιούργησαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο.

Ευχή όλων τα έργα των μικρών καλλιτεχνών μας να αποτελέσουν εργαλεία δημιουργικής έκφρασης και στο μέλλον!

« Πάντα μπροστά, πάντα ψηλά, πάντα δυνατά »