ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ – ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

Με βάση τις αρχές και τους σκοπούς της «Χάρτας Συνεργασίας», που υπογράφηκε το 2022 μεταξύ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, του Γαλλικού Ινστιτούτου και της Υπηρεσίας Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας και της συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών με τους συμβούλους Γαλλικής Γλώσσας και τις αντίστοιχες Διευθύνσεις Α/μιας και Β/μιας Εκπαίδευσης, διοργανώθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Πύργου την Τρίτη, 12/03/2024 επιμορφωτική δράση με θέμα τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την αφή της φλόγας σε πόλεις - σταθμούς της Ελλάδας «Το Γαλλόφωνο Φέρι και το Γαλλόφωνο Αυτοκίνητο στη Διαδρομή της Ολυμπιακής Φλόγας» συνάντησαν τους μαθητές του σχολείου σε ένα εργαστήριο με 20μελή ομάδα με την παρουσία της Συμβούλου Εκπαίδευσης ΠΕ05 κυρίας Διπλάρη Χριστίνας.

Στο εργαστήριο απασχολήθηκαν μαθητές που διδάσκονται Γαλλικά, καθώς οι όλες οι δραστηριότητες έγιναν στη γαλλική γλώσσα υπό την εμψύχωση του κυρίου Pascal Biras, καθηγητή Γαλλικής και Ιταλικής Γλώσσας, μεταφραστή και συγγραφέα, εκπαιδευτή εκπαιδευτικών Γαλλικής Γλώσσας.

Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο επιμορφωτικό εργαστήριο, ενημερώθηκαν για τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα, ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ολυμπιακών αξιών και καλλιέργησαν τις δεξιότητές τους στη γαλλική γλώσσα μέσα από παιχνίδια, μουσική και κίνηση.

20240312_184638_HDR.jpg

EN_ROUTE_POUR_PARIS_2024.jpg