Την Τετάρτη 1/11/2023 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου ας, μια ενδιαφέρουσα δράση στο πλαίσιο της πολιτικής προστασίας.

Αξιωματικοί και άνδρες του πυροσβεστικού σώματος ενημέρωσαν μαθητές και καθηγητές για την προσφορά και τον ρόλο της υπηρεσίας τους στο κοινωνικό σύνολο, ενώ ακολούθησε και επίδειξη του τρόπου δράσης των οχημάτων της πυροσβεστικής σε περίπτωση πυρκαγιάς. Στον διάλογο που αναπτύχθηκε οι μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις στον ομιλητή – αξιωματικό σε θέματα πρόληψης, αποφυγής κινδύνων και αντιμετώπισης δύσκολων σχετικών καταστάσεων για τους ίδιους και της οικογένειές τους.

Απορίες εκφράστηκαν και για τον τρόπο εισαγωγής στις σχολές πυροσβεστικής που απαντήθηκαν πληρέστατα από τον ομιλητή – αξιωματικό, που με την ευγλωττία, την παραστατικότητα και την πλήρη κατάρτιση του κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παρακολουθούντων μαθητών.

Τέλος υπήρχε ενημέρωση – εκπαίδευση των εκπαιδευτικών σε θέματα πυρόσβεσης με αναλυτική παρουσίαση της χρήσης των πυροσβεστήρων που υπάρχουν στον χώρο του σχολείου.

Η δράση ήταν απόλυτα επιτυχής καθώς η εμπειρία και η γνώση που αποκόμισαν μαθητές και καθηγητές ήταν πολύτιμη. Θερμές ευχαριστίες στους αξιωματικούς και στους άνδρες της πυροσβεστικής εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας του 3ου Γυμνασίου Πύργου.

20231101_131244_HDR.jpg  20231101_123950_HDR.jpg